HABERLER & DUYURULAR

Xşarj Araç Şarj İstasyonu Ücretlerinin Belirlenmesi

Paylaş

Elektrikli araç şarj istasyonu ücretleri, şarj istasyonunun mevcut özelliklerine bağlıdır: şarj hızı ve araç aküsü. EV şarj istasyonu ürünleri kişisel kullanım için üretilir, ancak birçok ticari kuruluşta EV’leri bir ücret karşılığında şarj eden EV şarj istasyonları vardır. Türkiye genelinde kentsel ve kırsal alanlarda bulunan bu şarj istasyonları, araçların bir ücret karşılığında yola çıkmadan şarj edilmesini sağlıyor.

Elektrikli araçların şarj edilmesi için kişisel kullanımdan ticari kullanıma kadar çeşitli şarj istasyonu modelleri üretilmektedir. Bireysel yaşam alanınızda aracınızı şarj etmenin rahatlığını istiyorsanız, evinizde, otoparkınızda veya iş yerinizde yani yaşam alanınızda kullanmak üzere bireysel elektrikli araç şarj istasyonu ürünlerini seçebilirsiniz. Bir elektrikli araç şarj istasyonunun fiyatı, esas olarak ürünün AC ve DC güç özelliklerine bağlıdır. Bu açıdan AC ile çalışan modeller DC ile çalışan modellere göre daha uygundur.

Hem uygun fiyatlı hem de kişisel kullanıma uygun bir model arıyor ve elektrikli aracınızı arabanıza alıp her yerde şarj etmek istiyorsanız Xşarj bütçe dostu bir seçim ve güvenilir bir modeldir.

EV şarj ücretleri genellikle dolar olarak belirlense de ülkemizdeki enerji piyasasının kararı öncelikli fiyatlandırmayı oluşturur. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarının şarj olma hızı da fiyatlandırma açısından oldukça önemlidir. Bu noktada ücretlerin modele göre değiştiğini söyleyebiliriz. Şarj fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri de istasyonun şarj hızıdır. Özellikle DC şarj istasyonları, hızlı şarj istasyonlarından daha hızlı dolar, ancak aynı ücreti alır. Bu noktada fiyatın ortalama 1$ ile 10$ arasında dalgalandığını söyleyebiliriz.

Elektrikli araç yakıt ikmal oranları, enerji piyasası düzenleyicileri tarafından yıllık olarak güncellenmekte ancak genel olarak tüm şarj istasyonları bu fiyatlardan çalışmaktadır. Aynı zamanda elektrikli aracın depo şarjı da masa lambası başında dakika cinsinden hesaplanıyor. Dakika başına maliyet, yakıt fiyatını belirlemek için aracın şarj olduğu dakika sayısı ile çarpılır. Elektrikli araçlar için sadece 1-5 saat çalışma süresine sahip hızlı şarj istasyonu modelleri kişisel kullanım için piyasada. Elektrikli araç şarj istasyonlarında da doğru akımla beslenen bu istasyonlara ulaşmak mümkün.

DC hızlı şarj istasyonları, daha hızlı şarj olabilmeleri nedeniyle AC EV şarj istasyonu modellerine göre daha yüksek fiyat aralığına sahiptir. Bolt Energy garantisi ile sizlere sunulan Juice Ultra 150kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu DC özelliği sayesinde kişisel kullanıma ve hızlı şarja uygundur. 150 kw şarj gücü yetersiz geliyorsa aynı özelliklere sahip Juice Ultra 300 kw EV şarj istasyonu modeli hızlı şarj için daha yüksek şarj gücüne sahip DC hızlı şarj istasyonu modelidir. Bu modellerin AC modellere göre daha kısa şarj sürelerine sahip olması, modellerin biraz daha yüksek fiyatlı olduğu anlamına geliyor.

Elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte, elektrikli araçların hem şehir içi hem de şehirler arası enerji ihtiyaçlarını karşılamak için şarj üniteleri ve bireysel modeller için şarj üniteleri bulunmaktadır. Bu ücretli sistemler sayesinde sürücüleri yolda kalma korkusu yaşamadan enerji ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bir EV’nin maliyeti, EPDK tarafından belirlenen birim fiyatına bağlıdır.

ŞARJ İSTASYONU TALEP FORMU

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

İletişim Bilgileriniz
Sizinle Ne Zaman İletişime Geçelim?

Bayi Müşteri Bildirim Formu